Manifest vlastníkov lesov
04. február 2025
MANIFEST SÚKROMNÝCH VLASTNÍKOV LESOV V NÁRODNÝCH PARKOCH
Vysoko oceňujeme partnerský a participatívny prístup súčasného vedenia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Správ Národných parkov pri tvorbe dokumentácie ochrany prírody a dialógu o ich implementácii.
Uvedomujeme si legislatívne obmedzenia, ktoré znemožňujú orgánom štátnej moci v súčasnom období akceptovať požiadavky súkromných vlastníkov pôdy/lesov v oblasti ochrany prírody.
Vyjadrujeme nesúhlas s nadraďovaním ochrany prírody nad ostatné činnosti na územiach národných parkov s dlhodobým cieľom priblížiť sa len manažmentovej kategórii chránených území podľa IUCN Národný park – kategória II, v ktorom na zabezpečenia nerušeného priebehu prírodných procesov bude určená plocha najmenej na troch štvrtinách územia národného parku,
Súhlas so zaradením pozemkov súkromných vlastníkov do územia novo vyhlásených národných parkov udelíme len pod podmienkou zmeny súčasnej právnej úpravy veľkoplošného chráneného územia v rámci národnej sústavy chránených území v kategórii „národný park“ tak, že ochrana prírody nebude nadraďovaná nad ostatné činnosti, ale zachovanie alebo postupná obnova prirodzených ekosystémov a prírodných procesov vrátane zabezpečenia ich nerušeného priebehu tam, kde je to vhodné, prírodných hodnôt, rozmanitosti typov biotopov, živočíšnych a rastlinných druhov, kvality a rozmanitosti krajiny bude v rovnováhe so zachovaním kultúrneho dedičstva a kvality kultúrnej krajiny, ktorá je výsledkom dlhoročného spolužitia miestnych obyvateľov s prírodou.
Zdôrazňujeme, že ako po generácie našich predkov chceme v území našich predkov žiť, tvoriť, zveľaďovať a pracovať na väčšine chráneného územia bez záväzku budúcej nečinnosti, pričom našim cieľom je v chránenom území:
• naďalej zodpovedne, trvalo udržateľne hospodáriť na pozemkoch v súkromnom vlastníctve, tj. vykonávať hospodársku činnosť v lesoch prírode blízkym spôsobom obnovovaním lesa a braním dreva a ostatných produktov a úžitkov lesov, vykonávať právo poľovníctva, športový rybolov a chov rýb, komplexná podpora turizmu vo forme poskytovania reštauračných a ubytovacích služieb, budovanie ekostavieb ako napríklad ekovčelíny, oddychové a relaxačné zóny, prístrešky pre prenocovania turistov, bivakové miesta a campingy pre peších aj cykloturistov, čím dôjde ku komplexnému a hlavne ekonomickému pozdvihnutiu regiónu.
● Zároveň sa zaväzujeme chrániť tradičnú kultúrnu krajinu, ktorá získala dlhodobou súčinnosťou lesníkov, urbárnikov, poľovníkov, odborných lesných hospodárov a prírody samotnej špecifický charakter výnimočných estetických, ekologických a kultúrnych hodnôt a má jedinečnú biologickú rozmanitosť.
• pre ochranu zachovanie a ďalší vývin územia zabezpečiť nerušené pokračovanie alebo obnovu tohto tradičného spolužitia a podporovať komplexný hospodársky a sociálny rozvoj vidieckych oblastí v území Polonín,
• rozvíjať duchovné hodnoty a podporovať zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt v duchu manažmentových cieľov pre prírodný park
• podporovať a rozvíjať komunitné aktivity, posilňovať miestnu demokraciu a ochranu ľudských práv alebo iných humanitných cieľov vrátane plnenia individuálne určenej humanitnej pomoci pre jednotlivca alebo skupinu osôb, ktoré sa ocitli v ohrození života alebo zdravia,
• podporovať vzdelávanie a informovanosť občanov a návštevníkov územia.
Preto požadujeme, aby cieľom ochrany národného parku bolo predovšetkým zachovanie alebo postupná obnova prirodzených ekosystémov a prírodných procesov vrátane zabezpečenia ich nerušeného priebehu tam, kde je to vhodné, prírodných hodnôt, rozmanitosti typov biotopov, živočíšnych a rastlinných druhov, kvality a rozmanitosti krajiny, pričom dôraz sa bude klásť na zachovanie kultúrneho dedičstva a kvality kultúrnej krajiny, ktorá je výsledkom dlhoročného spolužitia miestnych obyvateľov s prírodou.
Na pozemkoch v súkromnom vlastníctve - v rámci chráneného územia v takto vyhlásenom chránenom území požadujeme, aby manažmentovými cieľmi pre väčšinu chráneného územia boli nami vyššie popísané ciele, pričom vo všeobecnosti na lesných biotopoch bude vyhlásený spravidla 3. stupeň ochrany a na nelesných biotopoch 2. stupeň ochrany ako najvyššie stupne ochrany, ak sa s vlastníkmi pozemkov nedohodnú inak.
Uvedomujeme si význam vody pre život ľudí a rešpektujeme medzinárodne záväzky Slovenskej republiky v oblasti ochrany prírody avšak zdôrazňujeme závery Európskeho súdu pre ľudské práva, že „každé opatrenie zasahujúce do práva na pokojné užívanie majetku musí nastoliť spravodlivú rovnováhu medzi požiadavkou všeobecného záujmu spoločnosti a potrebou dodržiavania základných práv jednotlivca“.
Preto pre nastolenie spravodlivosti v slovenskej ochrane prírody a dodržiavaniu uznávanej zásady v Európskej únii, že súkromní vlastníci majú vždy dostať kompenzáciu za dodatočné náklady a ušlý príjem v dôsledku uplatňovania ochranného režimu na ich lesy a akékoľvek ochranné režimy pre lesné a nelesné biotopy vrátane súvisiacich s ochranou vôd , ktoré vedú k strate príjmu, resp. k zvýšeným nákladom požadujeme, aby tieto boli vyžadované na plnenie od neštátnych vlastníkov/užívateľov/správcov len ak štát poskytne priame vykrytie plnej výšky strát resp. zvýšených nákladov riadne a včas.
Po splnení požiadaviek uvedených v Manifeste vyjadríme súhlas s novým vyhlásením chráneného územia v kategórii „národný park“ len v prípade úpravy slovenskej legislatívy, ktorá nebude vyžadovať zabezpečenia nerušeného priebehu prírodných procesov najmenej na troch štvrtinách územia národného parku a prírode blízke hospodárenie v lesoch, ktoré je podriadené cieľu národného parku - zabezpečiť nerušený priebeh prírodných procesov najmenej na troch štvrtinách územia národného parku ( najmä zákon 543/2002 Z. z. v platnom znení § 19 ds.2, § 19 ds.4 a § 14 ods.1, písm. L)),
V prípade, že nedôjde k zmene legislatívy žiadame o vypustenie našich pozemkov z novo vyhlasovaného národné parku.
Ako prejav ústretovosti však ponúkame vyhlásiť na týchto územiach chránené územie v kategórii „PRÍRODNÝ PARK“.
Text schválený Predsedníctvom ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dňa 05. 02. 2025 a odporúčaný na schválenie v regiónoch s národnými parkami